GEOMORFOLOGICKÉ CELKY

menu / lexikon tvarů / antropogenní / sídelní / sídelní podzemí (suterén)
Sídelní podzemí (suterén)
Základní charakteristika
Za sídelní podzemí (suterén) se označují podpovrchové antropogenní tvary, které jsou využívány jako obydlí. Patří mezi ně například zemnice, sklepy či nízkoenergetické domy zapuštěné pod úroveň zemského povrchu. Speciálním typem sídelního podzemí jsou zemnice. Termínem zemnice se označují obydlí zahloubená pod úroveň zemského povrchu, kdy je nad jeho úrovní pouze střecha. Jedná se o historicky významný typ obydlí z období nejstaršího osídlení na našem území. Tento typ obydlí byl stavěn zejména z důvodu tepelné (energetické) úspory. S rozvojem urbanizace se velká města začínala potýkat s nedostatkem ploch, který se začal řešit umísťováním obytných a užitkových ploch do podzemních prostor. Výstavba infrastruktury pod úrovní zemského povrchu jednak minimalizuje zábory ploch na povrchu a znamená také energetickou úsporu, kdy vlivem stabilních klimatických podmínek klesá náročnost na vytápění či chlazení.
Rozšíření v ČR

Sídelní podzemí je na našem území hojně rozšířené. Zahrnuje jak zemnice doložené archeologickými vykopávkami, tak historické sklepy i současně budované suterény obytných staveb. Podzemní objekty, které jsou součástí sídel, jsou stejně jako ve světě i u nás velmi četná. Mezi nejrozsáhlejší patří podzemí Prahy, Jihlavy, Znojma, Plzně nebo Brna.

Pražské sídelní podzemí tvoří unikátní pozůstatky románských obytných domů na Starém Městě, které se dochovaly v dnešních sklepích. Románské sklepy, jejichž zbytky se dochovaly, byly postaveny v období let 1150 až 1240 jako částečně zahloubené polosuterény tehdejších obytných domů. Ve 12. století vznikaly jako hlavní budovy větších románských dvorců, ke kterým mnohdy patřily i románské kostely. Stavby z první poloviny 13. století byly soustředěny převážně v okolí Staroměstského náměstí a většinou měly dvě nebo tři podlaží. Při pozdějších navážkách ulic, aby nebyly často zaplavovány Vltavou, byly mnohé přízemky kamenných domů pohřbeny pod navážkami a dnes tvoří sklepy, na řadě míst i mimo půdorys novějších domů. Příkladem pražského podhradního paláce s rozsáhlými podzemními postory je palác pánů z Kunštátu, rozsáhlé románské sklepy jsou pod novou radnicí, na Husově ulici nebo pod Staroměstskou radnicí, kde sklepy tvoří románský sál a složitý systém prostor. Součástí podzemního systému jsou i zděné gotické studny.

Mezi velmi rozsáhlé patří například jihlavské podzemí, které je labyrintem středověkých i novověkých sklepů a chodeb. Bylo postaveno ve 4 patrech pod zemským povrchem, odhadovaná celková plocha dosahuje 50 tis. m2 a celková délka více než 25 km. Podobně významné je i znojemské podzemíslavonické podzemí. Podzemní suterén ve městě byl budován v několika etapách. Nejdříve byly vyhloubeny sklepy pod budovami pro uskladnění potravin či pro drobnou řemeslnou výrobu. Následně byly jednotlivé sklepy propojovány chodbami, které odváděly z podzemních prostor vodu. Jenom pod historickým Dolním náměstím dosahuje celková délka podzemních chodeb téměř 1,4 km v hloubce 4 až 7 m pod zemským povrchem. Rozsáhlý systém má také táborské podzemí, které tvoří systém vzájemně propojených středověkých sklepů pod historickým centrem města. Podle některých pramenů (např. Hromas a kol., 2002) se uvádí jeho celková délka až 14 km. Plzeňské podzemí má známou délku více než 18 km a je tvořeno i dvou- až třípatrovými sklepy. Zachovalý podzemní systém tvoří litoměřické historické sklepy , které sloužily jednak k ukládání potravin a řemeslnického materiálu, jednak za válek jako úkryty městského obyvatelstva. Středověká sklepení tvoří 3 až 4 patra sklepení propojená chodbami. Původní délka je odhadována na více než 24 km. Poměrně rozsáhlé historické podzemí má i Brno, podzemní prostory jsou již více jak 20 let objevovány a sanovány, doposud nejsou veřejnosti přístupné. Rozsáhlé sklepní labyrinty se nacházejí pod Zelným trhem (dno nejníže položeného sklepa v hloubce až 13 m), Dominikánským náměstím, ulicí Pekařskou, v okolí kostela Sv. Jakuba. Známá jsou také hradní podzemí například Pražského hradu, hradní sklepy v Domažlicích, Horšovském Týně , sklepení hradu Pecka na Jičínsku, hradu Lipnice na Havlíčkobrodsku či hradu Helfštýn na Přerovsku.

 
Obr.: